Budynki pasywne – instalacjeGWC - Gruntowy Wymiennik Ciepła

Nasz szczegółowy temat brzmi:

Jak usytuować dom na działce

i względem stron świata

?

Skupimy się więc dzisiaj na projektowaniu bryły na działce.

Zacznijmy od podstaw:

budynek pasywny powinien być prostą bryłą

najlepiej powinien być sześcianem czy ze skośnym, czy z prostym dachem (najlepiej posadowiony na prostokącie zbliżonym do kwadratu, żadnych wieżyczek i udziwnień) – wtedy jest najmniej przegród zewnętrznych, nie ma kątów wklęsłych, jest w ogóle najmniej kątów, najmniej narożników – czyli najtańszy w budowie a przez to później jest najmniej strat ciepła w czasie eksploatacji. 

Pokażemy to na szkicu: dodac zdjęcie porównamy bryły o tej samej powierzchni

budynek pasywny powinien być usytuowany prostopadle ścianą z dużymi oknami do kierunku południowego

wtedy najwięcej słońca wpada głęboko przez okna do wnętrza, do dużych pomieszczeń (np. salonów, jadalni itp.) i pasywnie je ogrzewa przez promieniowanie – zwłaszcza zimą, gdy kąt padania promieni słonecznych w południe jest stosunkowo płaski. Latem trzeba zaprojektować zacienienia – np. przez posadowienie drzew liściastych, których liście zimą opadną. Jeśli działka na to nie pozwala, staramy się zbliżyć do ideału –pomanewrować budynkiem, bryłą tak – aby otworzyć budynek dużymi oknami na słońce.

budynek pasywny od północy najlepiej aby nie miał wcale okien, a jeśli już, to powinny to być okna bardzo małe o super parametrach

wtedy będzie najmniej strat ciepła. Najlepiej aby to były okna od małych pomieszczeń – od wiatrołapów, WC, łazienek, spiżarni, kuchni, korytarzy, pomieszczeń technicznych, ewentualnie sypialni. Tych, w których może być niższa temperatura.

Dzisiaj chcę zacząć 2 blok tematyczny z moich doświadczeń – czyli refleksje na temat najlepszych rozwiązań, czyli o budynkach pasywnych, którymi chciałbym się z Państwem podzielić!  Poniżej 2 różne przykłady domów pasywnych:

  1. Dom pasywny z pustaków styropianowych w systemie IZODOM
dom z pustaków styropianowych

2. Dom pasywny tradycyjnie murowany z pustaków ceramicznych – adaptowany z warsztatu.

Co zrobić, aby budynki były zdrowe, suche i ciepłe oraz tanie w utrzymaniu?

Czyli jak mieć Mercedesa za cenę Skody i aby ta Skoda była „na wodę”…

Mówiąc o budynkach zdrowych i ciepłych – oraz tanich w utrzymaniu – to tak naprawdę myślimy o budynkach pasywnych.

Jak je najprościej zdefiniować? – Spróbujmy:

Budynki pasywne to są innowacyjne rozwiązania, które mają coraz więcej zwolenników, a nawet pasjonatów, do których z dumą się zaliczam.

Te nowoczesne domy, to wizja bardzo niskich rachunków za ogrzewanie, ale nie tylko. 

Pasywne domy to bardzo dużo korzyści, które warto rozważyć, także w porównaniu z rozwiązaniami, jakimi są domy energooszczędne.

Powiem jakie są różnice pomiędzy tymi koncepcjami i na czym konkretnie polega idea domu pasywnego oraz o różnych cenach poszczególnych rozwiązań.

Trzeba podkreślić, że budownictwo pasywne to zdecydowana korzyść energetyczna.

Dom pasywny to taki budynek, w którym dla ogrzania zużywa się rocznie nie więcej niż 15 kWh na 1 m2 powierzchni użytkowej.

Tzn. że w całym okresie grzewczym do ogrzania 1 m2 pow. budynku potrzeba energii, jaka powstaje np. podczas spalania zaledwie 2,3 kg węgla, lub 1,5 l oleju opałowego, względnie 1,7 m3 gazu. To rzeczywiście bardzo mało.

Natomiast zapotrzebowanie na ciepło dla dotychczas budowanych budynków tradycyjnych, wynosi rocznie około 140 – nawet do – 240 kWh na 1 m2

.Zbliżone zapotrzebowanie jak dla do budynków pasywnych mają domy energooszczędne, które potrzebują                                 od ok. 40 – do 75 kWh  na 1m2 na rok.

Taka oszczędność energii w domu pasywnym jest możliwa, gdyż komfort termiczny zapewniają źródła ciepła, które wcześniej nie były wykorzystywane.

Źródłami energii mogą być sami mieszkańcy, różne używane w domu urządzenia elektryczne, energia z ziemi, energia słoneczna i ciepło odzyskane z urządzeń wentylacyjnych.

Domy pasywne można zdecydowanie określić jako domy ekologiczne, gdyż są to domy, które dbają o środowisko i o oszczędność energii.

  1. Budynki pasywne – to optymalne projekty konstrukcji i termoizolacji.

Przede wszystkim budynki pasywne nie mogą mieć błędów.

Na początku wymienię  4 najprostsze ogólne zasady ich projektowania:

To są podstawowe 4 główne zasady i tajemnice budynków pasywnych.

  1. nie mogą przeciekać, czyli muszą być szczelne dla wody i wiatru. To znaczy, że  konstrukcja i izolacje muszą być stabilne i nie mogą pękać.
  • nie może z nich uciekać ciepło, ani wnikać do środka zimno, czyli bez mostków  termicznych – z ciągłą i o odp. grubości termoizolacją.
  • powinny być odp. prosto zaprojektowane – czyli prosta bryła odp. usytuowane do stron świata, z dużymi przeszkleniami od str. południowej, bez udziwnień.
  • muszą posiadać wentylację mechaniczną wraz z Gruntowym Wymiennikiem Ciepła i z Rekuperację oraz odp. automatykę zarządzającą tymi systemami.

Na tym poziomie ogólności jest to na razie bardzo proste, oczywiste i zrozumiałe.

Wchodząc jednak nieco bardziej w szczegóły trzeba ilość tych podstawowych zasad projektowania budynków pasywnych rozwinąć i wymienić ich zdecydowanie więcej – tutaj wymienię ich aż 10 i będę je w kolejnych filmach i na blogu rozwijał, opierając się na konkretnych przykładach:

  1. Bardzo zwarta bryła budynku, zbliżona do sześcianu – najlepiej o rzucie prostokąta zbliżonego do kwadratu; minimalny stosunek przegród zewnętrznych do kubatury domu (A/V).
  2. Prosty dach – najlepiej jednospadowy lub tylko dwuspadowy (bez udziwnień).
     
  3. Największe okna od strony południowej – dla maksymalnego wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania i oświetlenia domu.
     
  4. Zminimalizować powierzchnię okien i elewacji od strony północnej – np. przez jednospadowy dach w kierunku północnym, lub częściowe zagłębienie w gruncie ściany północnej, gdy budynek będzie stać na zboczu wzniesienia.
     
  5. Budynek musi być szczelny – okna i drzwi o niskim współczynniku U i wysokim g – wraz z ciepłym montażem.
     
  6. Izolacja termiczna ścian, podłóg i dachu dużo grubsza niż standardowo – min. 25 cm izolacji ścian i 30-40 cm ocieplenia podłogi i dachu; U dla ściany w budynku pasywnym powinien być mniejszy od 0,10 W/(m2K)
     
  7. Najlepiej bez balkonów, lub jeśli są konieczne, to montaż na oddzielnej konstrukcji – tak, aby zlikwidować mostki termiczne, które przeważnie powstają na styku płyty balkonu ze stropem i powodują duże straty ciepła. Tzw. Izo-korby jeszcze nie spełniają warunku pasywności. (specjalne zbrojenie ze stali nierdzewnej z sztywną wkładką termiczną dla balkonów)
     
  8. Wstępne podgrzanie świeżego powietrza i odzysk ciepła z wywiewanego powietrza – wyposażenie domu w GWC – Gruntowy Wymiennik Ciepła na wlocie i w wentylację mechaniczną z Rekuperatorem.
     
  9. Niewielkie źródło ciepła, ale o jak najlepszej sprawności i sterowane odp. automatyką – np. gazowy kocioł kondensacyjny, kocioł na paliwa stałe, kocioł elektryczny lub pompa ciepła.
     
  10. Należy podejść kompleksowo do oszczędzania energii – tj. maksymalnie wykorzystać najnowsze zdobycze techniki poprzez użycie sprzętów pobierających minimalnej ilości energii – zmywarkę, lodówkę, pralkę w klasie A+++; korzystanie z LED-ów zamiast tradycyjnych żarówek.

Dla zrozumienia zestawiam różnice konstrukcyjne i cechy wspólne domów pasywnych i domów energooszczędnych.

Elementy konstrukcjidla budynków pasywnychdla budynków energooszczędnych
Fundamentyna płycie fundamentowej z  izolacją termiczną grub. 25 – do 35 cm połączoną z izolacją ścian fundamentowych o podobnej grubości (ok. 30 cm izolacji)na ławach fundamentowych tylko ocieplonych do linii przemarzania gruntu izolacją o grub. około 12 – 15 cm.
Ścianyocieplenie ścian 30 – do 40 cm grubości (dla wełny mineralnej, styropianu), współczynnik przenikania ciepła U dla ścian około 0,10 W/(m2K)grubość ocieplenia trochę ponad 20 cm                           
Oknaokna U 0,6 W/(m2K), takie okna to niemal kolektory słoneczne z ciepłym montażemU większe niż 0,6 W/(m2K)
Cechy wspólnetechnologie ścian – murowana, monolityczna ze styropianowych pustaków łączonych jak klocki Lego, szkieletowa drewniana, szkieletowa stalowa bardzo zwarta bryła budynku, usytuowanie względem stron świata – od południa duże okna, rozkład pomieszczeń w budynku, duża termoizolacyjność przegród zewnętrznych.

Ciepło do podgrzewania powietrza nawiewanego może pochodzić z ziemi przez GWC (Gruntowy Wymiennik Ciepła), systemu podgrzewania c.w.u., gdzie szczytowe obciążenie jest kilkakrotnie wyższe. Źródłem ciepła mogą być także różne systemy połączone ze sobą, korzystające np. z kotła kondensacyjnego i pompy ciepła wspomagane kolektorami słonecznymi, służące równocześnie do ogrzewania budynku, do c.w.u. oraz podgrzewania powietrza w wentylacji mechanicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz